تابلو نئون

تابلو نئون به صورت لوله هایی شیشه ای رنگ که با قطر 10 تا 18 میلیمتر و طول متفاوت، بین چند سانتی متر تا چند متر ساخته میشود. برای روشن کردن هر متر لوله نئون ولتاژی بین 3000 تا 5000 نیاز است که بستگی به قطر و طول نئون دارد؛ لوله های مورد استفاده در تابلوسازی به ازای هر 7 متر، یک ترانس 10000 ولت استفاده میشود. برای به وجود آوردن این ولتاژ از ترانس های افزاینده استفاده میکنیم؛ کابل مورد استفاده در نئون باید کابل های خاص و عایق باشند که نویز ایجاد نکنند.

تابلو های های نئون بیشتر جنبه تبلیغاتی و تزئینی دارند و به دلیل طول عمر بالا در تابلوسازی زیاد مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین با ترکیب آلیاژ های متفاوت در شیشه، مانند پودر های خاص و شیشه های رنگی میتوانیم بسیاری از رنگ ها را تولید کنیم.

نئون چیست؟

نئون یک عنصر شیمیایی است که در طبیعت به صورت بی بو و بی رنگ موجود است؛ کلمه نئون ریشه یونانی دارد و به معنای جدید می باشد. در صورتی که ولتاژ الکتریکی به گاز نئون وصل شود، رنگ قرمز رنگی از خود ساطع میکند. تابلو نئون به دلیل طول عمر بالا، بین 5 تا 7 سال کاربرد و مصرف بالایی در تبلیغات دارد.

تابلو نئون پلاستیک چیست؟

تابلو نئون پلاستیک یکی از انواع تابلوهای تبلیغاتی که درگذشته بیشتر مورد استفاده بوده است؛ این تابلوها قبل از ورود تابلوهای چلنیوم در بازار موجود بودند و در واقع سرآغازی برای ساخت تابلو چلنیوم محسوب میشدند.

تفاوت تابلو نئون پلاستیک با تابلو حروف برجسته پلکسی

نئون پلاستیک در گذشته بسیار کاربرد داشت و رنگ آن قرمز بود ساخت آن مانند تابلو حروف برجسته پلکسی است تنها تفاوت این دو تابلو در نور پردازی آن می باشد.

برای نور پردازی این تابلو از گازنئون استفاده میشد که نور بسیار بالایی داشت اما مصرف برق بسیار بالایی داشت و نیاز به تعمیر و پر کردن گاز داشت.

امروزه با روی کار آمدن اس ام دی نور برای نور پردازی حروف برجسته پلاستیک چلنیوم و استیل و… از اس ام دی استفاده میشود

تاریخچه نئون

گاز نئون اولین بار توسط سر ولیام رمزی و موریس در لندن کشف شده است؛ اما لامپ نئون توسط ژرژ کلود فرانسوی با استفاده از یک لوله شیشه ای که داخل آن خلا بود ساخته شد. او به دو سر لوله، الکترود وصل کرد و پس از عبور جریان از لوله، گاز قرمز رنگی به وجود آمد.

نصب تابلونئون

تابلو نئون یک تابلو کاملا کلاسیک می باشد و باید توجه داشت زیبایی آن به سیم کشی آن است و مخفی کردن  سیم کشی در این سبک زیاد به کار نمی رود.

اما در صورت صلاح دید مشتری یک صفحه زیر کار برای نئون در نظر گرفته میشود و توسط پایه های فنری نئون به آن صفحه متصل شده و دو سیم یکی از سر نئون و یکی از انتها به الکترود و سپس به ترانس متصل میشود.

باید توجه داشت سیم های نصب شده به ترانس نباید همدیگر قطع کنند (از روی هم بگذرند) حداقل باید 5 سانتی متر با هم فاصله داشته باشند؛ در صورتی که این موارد رعایت نگردد، عمر نئون به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

تابلو نئون حتما باید توسط متخصص نصب شود زیرا یک کار ظریف و حساس می باشد و باید توجه داشت در برخی مواردممکن است یک تکه از کار بشکند.

انواع تابلو نئون

  • معمولی (نئون قرمز رنگ)
  • شیشه رنگی
  • شیشه پودری
  • رنگ های نئون

 طیف رنگ های گسترده ای موجود می باشد که میتوان به رنگ های قرمز، سبز، آبی، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش، فیروزه ای، نیلی و.. اشاره کرد. تابلو نئون به چندین صورت ساخته میشود که در اینجا به چندین مورد از آن ها می پردازیم:

ساخت تابلو نئون

اولین مرحله از ساخت تابلو نئون، مانند تمامی تابلو ها، طراحی می باشد؛ بعد از طراحی تابلو نئون، نوبت به پلات و نقشه نئون می رسد که توسط دستگاه کاتر پلاتر گرفته میشود.

لوله های نئون معمولا دو متری و به صورت خط راست میباشند؛ که توسط استاد کار با استفاده از شعله به شکل و طرح مورد نظر میشود.

توجه داشته باشید که ساخت نئون، یک هنر بسیار سخت، زمان بر وطاقت فرسا می باشد؛ زیرا با کوچکترین اشتباه- به دلیل شکننده بودن شیشه- تمام زحمات به باد می رود.

ساخت تابلو نئون، حداقل نیاز به ده سال مهارت می باشد و کار هرکسی نیست.

بعد از ساخت لوله نئون، نوبت به اتصال الکترود میرسد؛ بعد از نصب الکترود ها دو سر نئون به دستگاه ولتاژ بالا متصل میشود تا گاز داخل لوله کاملا بسوزد و به خلا تبدیل شود

پس از آن به دستگاه گاز نئون متصل شده و لوله نئون پر از گاز و بسته میشود؛ سپس زیر دستگاه شارژ میرود تا کاملا شارژ شود.

تابلو نئون متنی یا نوشته که خودش به دو بخش تک خط و دو خط تقسیم میشوند. همچنین تابلو نئون متنی میتواند لاتین یا فارسی باشد.

در اینجا چند نمونه از این طراحی ها را مشاهده میکنیم :

تابلو نئون
تک خط لاتین
تابلو نئون  دو خط لاتین
دو خط لاتین
تابلو نئون تک خط فارسی
تک خط فارسی
تابلو نئون دو خط فارسی
دو خط فارسی
تابلو نئون طرح خاص
طرح خاص
تابلو نئون رو میزی
اشکال رومیزی

تابلو نئون
فهرست مطلب
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.