با 8 عدد از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی آشنا شوید.

اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی شاید خیلی به کار شما نیاید اما اگر نیاز به تابلو داشته باشید حتما اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی به شما در انتخاب بهترین تابلو کمک خواهد کرد.

به احتمال خیلی زیاد شما هم گذرتان به یک تابلوسازی افتاده است. اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی وجود دارد که شاید برای خیلی ها هنوز شناخته شده نباشد. این موضوع ممکن است که شما را در موقع سفارش یک تابلو گیج کند. گیج شدن شما ممکن است که نتوانید تابلوی مورد نظر خود را سفارش دهید.

اولین اقدامی که برای شروع سفارش تابلو یک مغازه جدید انجام می دهید، آموختن اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تابلوهای بسیار متنوعی وارد بازار تابلو سازی شده است. به عنوان مثال تابلوی چلنیوم در گذشته وجود نداشته است. ولی امروزه این نوع تابلو را بسیار مورد استفاده قرار داده اند و از کاربردی ترین تابلو ها به شمار می آید. با این وجود بهتر است که افراد تازه کار با اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی آشنایی پیدا کنند. در ادامه این مقاله برای شما توضیحاتی در مورد اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی خواهیم داد.      

ساخت و نصب تابلو حروف چلنیوم

1. با اصطلاح تابلو سازی اپتیک آشنا شوید

نور دهی اپتیک یکی از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی می باشد. از این اصطلاح برای نور دهی خارج از تابلو استفاده می کنیم. از این اصطلاح برای مغازه هایی که نورپردازی چشم گیری ندارند استفاده می شود. پس برای اینکه تابلو یک نور پردازی ویژه داشته باشد، از بلوک هایی از لامپ های SMD و LED استفاده می شود. باید این را بدانید که لامپ های SMD و LED خارج از تابلو قرار دارند. 

2. اصطلاح تابلو حروف برجسته

تابلو حروف برجسته هم بسیار کاربردی است و یکی دیگر از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی هم می باشد. این نمونه از تابلو معمولا در مغازه ها، مترو، رستوران ها، استخر و اماکن ورزشی و نیز مجتمع های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

تابلوهای حروف برجسته دارای بخش های متفاوتی هستند. این بخش ها عبارتند از: تابلو چلنیوم، حروف برجسته از 3 قسمت رویه حروف، لبه حروف و پشت کار تشکیل می شوند. برای ساخت رویه حروف از پلکسی استفاده می شود و برای ساخت لبه حروف نیز از پلکسی یا چلنیوم نیز استفاده می شود. و در آخر برای ساخت قسمت پشتی کار از ورق های pvc  که از لامپ های متنوع smd یا led  استفاده می شود.    

3. قطر قلم در تابلو سازی با چه وسیله ای اندازه گیری می شود؟

با استفاده از سنجه ای اندازه داخلی حروف تابلو را اندازه می گیریم. قطر قلم را در کل با زوایای حروف برجسته تابلو و فواصل مکانی داخل حروف برجسته اندازه تشخیص داده می شود. البته از حروف برجسته عظیم تری برای تابلوی مورد استفاده در مغازه استفاده می شود. فضای بین حروف و زوایای آن با فاصله زیاد تری از هم قرار می گیرند. با بزرگ تر شدن قطر قلم برای ساختن حروف طبیعتا از مواد بیشتری هم استفاده می شود. پس نتیجه می گیریم که قطر قلم بزرگتر، قیمت بالاتری را هم در بر دارد.   

4. اصطلاح دیگر تابلو سازی نوراندریک می باشد

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی نوراندریک می باشد. معمولا برای نورپردازی از سطح حروف برجسته استفاده می شود. پس در زمینه تابلو از نور استفاده ای نمی شود. در برخی مواقع افرادی هستند که می خواهند، تابلوی بسیار نورانی داشته باشند. در این بخش فرد تابلو ساز با فاصله دادن به حروف زمینه سطح تابلو را برای نصب لامپ ال ای دی و اس ام دی فراهم می کند. به این روش در صنعت تابلو سازی نوراندریک گفته می شود. البته این روش را برای تابلو هایی استفاده می کنند، که از خود نور را رد نمی کنند، مانند تابلو های فلزی یا استیل. با روش نورادریک نور بیشتری به تابلو داده می شود.

5. اصطلاحی با نام استریک کردن در تابلو سازی

در برخی از مواقع در ساخت تابلوهای نور اندریک از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی بکار می رود که در یک زمان می توان از چند نوع طرح و رنگ متنوع استفاده کرد.در این تکنیک به یک قسمت زیر یا رو تابلو یک لایه اضافه می گردد. به این روش استریک کردن می گویند، که یکی دیگر از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی است.   

6. اصطلاحی به نام متر محیط

متر محیط هم مانند اصطلاحات دیگر یکی از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی می باشد. این اصطلاح را در قسمت آخر تابلو سازی به کار می برند، که زمان محاسبه قیمت آخر تابلو است. با اصطلاحاتی که در قسمت بالا به آن اشاره شد می توان گفت که، مواردی مانند ابعاد حروف برجسته و یا قطر قلم در محاسبه متراژ موثر است. البته می توان با ابعاد صحیحی که در متراژ محیط یا ابعاد نصب تابلو قیمت تقریبی را بدست آورد. در تابلو سازی اگر قطر قلم و تعداد حروف برجسته بیشتر شوند، قیمت پایانی هم با افزایش رو به رو می شود.

7. منبع تغذیه اصطلاح مهم در تابلو سازی

یکی از مهم ترین وسایل در صنعت تابلو سازی منبع تغذیه می باشد. که این وسیله هم یکی از اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی به شمار می آید. تابلو سازان با این وسیله ولتاژ برق شهری را با تابلو هماهنگ می کنند. مقدار و میزان مورد استفاده از لامپ های اس ام دی و ال ای دی اندازه منبع تغذیه را تغییر می دهد. به عنوان مثال اگر تعداد لامپ ها در قسمت پشت حروف بیشتر باشد، منبع تغذیه هم بزرگتر خواهد شد. 

8. لامپ های ال ای دی و اس ام دی مورد استفاده در تابلو

منبع اصلی نورپردازی تابلوهای مغازه ها لامپ های ال ای دی و اس ام دی می باشند. این نوع لاپ ها از انواع مختلفی با طرح ها و رنگ های متنوع تولید شده اند، که در صنعت تابلو سازی به کار می روند. این لامپ ها را می توان در بازار با مدل های چینی، ایرانی و کره ای خریداری کرد. البته قیمت های آن ها هم نسبت به مدلشان با هم فرق می کنند.   

اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی
فهرست مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.